Jak wybrać odpowiedni okap do kuchni?

Odpowiednio urządzona kuchnia to jeden z podstawowych elementów w domu. Nie tylko cieszy oczy, ale również sprawia, że gotowanie jest przyjemne. Oprócz tego, że kuchnia powinna być reprezentatywna, ważne jest, aby była także praktyczna. Jednym z nieodzownych elementów w tym pomieszczeniu jest okap. Bez niego kuchnia tak naprawdę nie może funkcjonować.

Okap kuchenny pełni więcej ról, aniżeli tylko ozdobną. Poza tym, że może być stylowy i wspaniale komponować się z pozostałymi elementami tworząc elegancką całość, jego zastosowanie jest koniecznie ze względów praktycznych. Jeżeli nie chcesz malować ścian lub wymieniać tapet w kuchni co 2-3 lata, koniecznie zainwestuj w porządny okap kuchenny. Nie tylko pozbywa on nadmiaru pary wodnej z kuchni zapobiegając zawilgoceniu ścian, lecz również nie pozwala tłustym oparom osiąść się na ścianach, przez co te nie zżółkną i kurz nie będzie przywierał do tłustych plam. Pozostaje więc kwestia tego, jaki okap kuchenny kupić?

Jaki typ okapu kuchennego wybrać?

Tutaj wybór sprowadzony jest do dwóch opcji: możesz zakupić okap kuchenny typu wyciąg lub okap kuchenny typu pochłaniacz.
Ten pierwszy pracuje w układzie otwartym. Oznacza to tyle, że zasysa powietrze z parą i niepożądanymi zapachami wyrzucając wszystko na zewnątrz. Z tego powodu najczęściej podłączany jest do przewodu kominowego.

Z kolei działanie pochłaniacza jest nieco bardziej złożone. Powietrze, które pochłonie oczyszczane jest z tłuszczu i zapachów, po czym wraca z powrotem do kuchni. Działa więc w systemie zamkniętym, bardziej powszechnym. Wymaga on również regularnej wymiany filtra. W przeciwnym razie powietrze może wrócić tak samo zabrudzone, jak zostało pochłonięte.

Rodzaje okapów kuchennych

Tutaj opcji mamy dwa razy więcej:

Okapy kominowe – najbardziej klasyczny i najprostszy okap. Są relatywnie tanie i bardzo wydajne. Montowane są tuż przy ścianie, nad kuchenką. Długi, pionowy komin pozwala zamaskować rurę służącą do odprowadzania zanieczyszczeń.

Okapy podszafkowe – zajmują niewiele miejsca, więc bardzo dobrze sprawdzają się w małych kuchniach. Niedrogie i łatwe w montażu, lecz niestety mało wydajne ze względu na mały rozmiar. Na pewno nie sprawdzą się w dużych kuchniach.

Okapy wyspowe – najdroższe w zestawieniu, przez co najbardziej wydajne i zaawansowane. Stosuje się je w dużych kuchniach, w których płyta grzewcza umiejscowiona jest na tzw. „wyspie”. Montowane do sufitu nad tą właśnie wyspą

Okapy teleskopowe – ostatnie na liście, całkiem wydajne i praktycznie w zamontowaniu. Montowane są do spodu szafki kuchennej. Obsługuje się je za pomocą praktycznej listwy, która może również służyć za stojak do przypraw.

Jeżeli będziesz zastanawiać się jakiego rodzaju okapu potrzebujesz, szeroki wybór okapów kuchennych znajdziesz w sklepie Castorama.

Jaki rozmiar okapu kuchennego wybrać?

Jeśli chodzi o rozmiar, to wszystko zależy od rozmiaru twojej kuchni. Oczywistym jest, że do aneksu kuchennego nie zamontujesz okapu wyspowego, ponieważ w pomieszczeniu nie będzie na to miejsca. Dodatkowo może to wyglądać niezbyt estetycznie.

Filtry w okapach kuchennych

Ostatnia istotna kwestia to filtr do okapu. Tak jak było wspomniane przy pochłaniaczu, jest on często niezbędny. Filtr węglowy do okapu używany jest w sytuacjach, kiedy nie można podłączyć okapu do wentylacji. Konieczny, gdy zdecydujesz się na okap w formie pochłaniacza. Absorbuje również nieprzyjemne wszelkie zapachy. W zależności od modelu, taki filtr wystarcza na okres od kilku miesięcy do nawet roku. Poszukując filtrów do okapów warto również odwiedzić sklep internetowy Castorama i zapoznać się z ofertą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here