Święta narodowe w Polsce i na świecie

Określenie „święto narodowe” oznacza okres związany z wydarzeniami historycznymi, kulturą oraz tradycjami danych państw, celebrowany co rok, w tym samym czasie. Najczęściej święta narodowe są dniami wolnymi od pracy, w których odbywają się oficjalne uroczystości oraz obchody.

Polska – Święto Niepodległości

Obchodzone corocznie 11 Listopada, upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości spod zaborów Austriackiego, Rosyjskiego oraz Pruskiego po 123 latach (1795-1918). Ustanowione dnia 23 kwietnia 1937 roku, po zakończeniu II wojny światowej zniesione przez rząd komunistyczny. Święto Niepodległości zostało przywrócone dopiero w 1989 roku, podczas transformacji systemowej. Od tamtego momentu, oficjalne obchody z udziałem władz na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Dzień ten jest celebrowany na różne sposoby w całej Polsce m.in.: koncerty patriotyczne, inscenizacje, wykłady czy marsze ulicami miast. Idealną okazją do podkreślenia rangi wydarzenia są m.in. Flagi i kotyliony dostępne na https://okolicznosciowe.com.pl/.

Japonia – Seijin-shiki

Nazwę tego święta można przetłumaczyć jako Dzień Dorosłych, ustanowione zostało w 1948 roku. W drugi poniedziałek stycznia rozpoczyna się celebracja ukończenia 20 roku życia przez młodych japończyków. W wieku 20 lat, japończycy mogą oficjalnie głosować oraz spożywać alkohol i papierosy. Na czas święta wracają oni do swoich rodzinnych stron oraz biorą udział w uroczystościach organizowanych przez władze. Przedstawiciele rządu informują o obywatelskich obowiązkach, a następnie uroczystości przenoszą się do świątyń.

Węgry – Dzień Świętego Stefana

Celebrowane 20 sierpnia, jedno z największych świąt na Węgrzech, odbywa się na cześć powstania państwa oraz jego pierwszego króla – Stefana. Tego dnia na ulice Budapesztu wyrusza procesja, uczestnicy niosą ozdobny relikwiarz, w którym znajduje się zmumifikowana dłoń świętego Stefana, najważniejsza relikwia jaka ostała się po władcy. Uroczystości, które mają miejsce w całym kraju, zwieńcza pokaz sztucznych ogni nad brzegiem Dunaju w stolicy Węgier.

Stany Zjednoczone Ameryki – Dzień Niepodległości

Obchodzone 4 lipca czyli rocznicę ogłoszenia deklaracji niepodległości Stanów zjednoczonych od Wielkiej Brytanii, która miała miejsce w 1776 roku. Oficjalnie uznane przez Kongres Stanów Zjednoczonych w 1870 roku. Wydarzenia związane z tym świętem są niezwykle huczne. Liczne koncerty i festyny, widowiskowe defilady oraz przemówienia o tematyce patriotycznej. W ten sam dzień ma również miejsce wiele uroczystości podczas, których nadaje się amerykańskie obywatelstwo imigrantom. Większość ludzi spędza ten dzień poza miastem na spotkaniach z rodziną i przyjaciółmi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here