Austria – warta przeprowadzki?

Austria jest malowniczym krajem położonym nie tak daleko od Polski. Nie znajdziemy jej jednaj na szczytach rankingów popularnych miejsc emigracji Polaków. Czy w związku z tym warto brać ją pod uwagę przy poszukiwaniu zatrudnienia?

Przeprowadzka do innego kraju w celu poszukiwania pracy zawsze powinna być dokładnie przemyślana. Obecnie wielu Polaków decyduje się na przeprowadzki międzynarodowe – wybieramy głównie takie kraje jak Niemcy, Wielka Brytania, Norwegia czy Holandia. Austria nie jest wśród nich aż tak popularna, niemniej jednak także zasługuje na uwagę.

Kto może liczyć na pracę w Austrii?

Rynek pracy w Austrii jest podobny do rynku pracy w Europie Zachodniej. Na zatrudnienie mogą liczyć tutaj przede wszystkim osoby posiadające odpowiednie umiejętności i doświadczenie, chociaż posiadanie języka niemieckiego nie zawsze jest konieczne.

Gdy przejrzymy oferty pracy dostępne przez internet, możemy zauważyć od razu, że dotyczą one przede wszystkim branży budowlanej i wykończeniowej. Tynkarze, malarze, instalatorzy, stolarze, dekarze w Austrii mogą znaleźć pracę bez problemu. Także ogłoszenia dotyczą takich stanowisk jak ślusarz czy monter specjalistycznych urządzeń.

Oprócz tego na pracę w Austrii mogą liczyć osoby posiadające specjalistyczną wiedzę w dziedzinie IT, na przykład programiści, administratorzy. Zatrudnienie znajdą też opiekunowie osób starszych i pielęgniarki, ponieważ zapotrzebowanie na tego rodzaju pracowników jest duże we wszystkich krajach unijnych.

Jeśli chodzi o pracę sezonową, dotyczy ona głównie zatrudnienia w branży gastronomicznej oraz przy sprzątaniu, na przykład w hotelach, mieszkaniach. Ze względu na słabiej rozwinięte rolnictwo ofert pracy przy zbiorach w Austrii nie jest tak dużo.

Ile możemy zarobić w Austrii?

Wprawdzie w Austrii nie obowiązuje płaca minimalna, to jednak możemy liczyć na zarobki na poziomie przynajmniej 8,5 euro na godzinę. Naturalnie, im wyższe stanowisko, tym także wyższe będą zarobki.

Jeśli chodzi z kolei o koszty życia w Austrii, na mieszkanie z mediami będziemy musieli wydać miesięcznie od około 500 do 700 euro. Do tych wydatków należy doliczyć te związane z wyżywieniem, które może wynosić od 200 euro w górę na miesiąc. Dzięki temu Polacy pracujący w Austrii mogą zaoszczędzić naprawdę spore sumy, jeśli nie mają zbyt wielu wydatków.

Jak zorganizować przeprowadzkę do Austrii?

Austria nie jest daleko położona od Polski, w związku z tym przeprowadzenie się do tego właśnie kraju również nie jest bardzo skomplikowane. Można zrobić to samodzielnie, ale można również skorzystać z usług wyspecjalizowanych w tym firm przeprowadzkowych, na przykład firmy Jupiter – www.transport-austria.eu/przeprowadzki.

Samodzielna przeprowadzka jest tania, ale wymaga właściwej organizacji oraz posiadania odpowiedniego samochodu do przetransportowania mienia. W związku z tym nie jest to dobra opcja dla każdej osoby. Gdy jednak uda nam się tanio zdobyć auto dostawcze, a także wtedy, gdy mamy kogoś do pomocy, to propozycja warta rozważenia.

Firmy przeprowadzkowe to z kolei znacznie wygodniejsze rozwiązanie – dzięki nim możemy zapomnieć o trudach związanych z przenosinami, ponieważ wszystkim mogą zająć się wtedy za nas eksperci. Firmy przeprowadzkowe służą pełną obsługą, która obejmuje także pakowanie i zabezpieczanie mienia, transport gabarytów, sprzątanie po przeprowadzkach, magazynowanie czy utylizację mienia. Wobec tego koszt będzie wtedy wyższy, ale sama przeprowadzka będzie także znacznie wygodniejsza i szybsza niż ta przygotowana samodzielnie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here