Mata i materac gimnastyczny, czym się kierować podczas wyboru?

Materac lub mata do ćwiczeń jest podstawą, jeżeli zależy nam na naszym bezpieczeństwie i komforcie podczas ćwiczeń. Dobór odpowiedniego materaca lub maty powinien zależeć, od tego jaki rodzaj treningu będzie wykonywany na niej.

Czym różni się mata od materaca do ćwiczeń?

Maty i materace gimnastyczne różnią się od siebie kilkoma rzeczami, przede wszystkim zastosowaniem. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie wygody i bezpieczeństwa podczas treningu.

Rodzaje mat do ćwiczeń:

Mata ochronna, to najbardziej popularny rodzaj maty, zazwyczaj wykorzystywany jest do stabilizacji sprzętu sportowego. Dzięki zastosowaniu maty, nasz sprzęt nie będzie się przesuwał podczas użytkowania. Kolejną zaletą jest to, że chroni w ten sposób naszą podłogę. Stabilny sprzęt, to sprzęt bezpieczny.

Mata treningowa, jest najbardziej uniwersalnym modelem maty. Wykorzystywana jest podczas takich zajęć fitness, jak pilates, ATB, stretching. Taka mata powinna mieć antypoślizgową powierzchnię z zewnątrz. Materiał z którego jest wykonana, jest odpowiednio twardy i odporny na odgniecenia. Znakomicie zabezpieczają osobę ćwiczącą, przed kontuzjami.

Maty i materace gimnastyczne, czym się kierować podczas wyboru?

Mata do jogi, ma jedno przeznaczenie. Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywana jest podczas zajęć jogi. Takie maty zazwyczaj są cienkie, przez swój wygląd porównywana jest do dywanu (grubość wynosi od 2,5mm do 4,5 mm). Dzięki rozłożeniu maty podczas jogi, wykorzystujemy jej funkcję antypoślizgową.

Mata Tatami, jest typową matą japońską. W dzisiejszych czasach wykorzystywana jest podczas zajęć wschodnich sztuk walki, na przykład karate. Wykonana jest ze wzmocnionego tworzywa sztucznego. Ten typ mat jest potrzebny tym wszystkim osobom, które trenują wschodnie sztuki walki, np. judo czy karate.

Materac gimnastyczny, najczęściej kojarzy nam się za zajęciami wychowania fizycznego w szkole. W odróżnieniu od wyżej omawianych mat, są znacznie grubsze. Wykorzystywane również przy rehabilitacji. Na rynku dostępne są materace antypoślizgowe, podwójnie i potrójnie składane.

Przeczytaj też: http://www.ufendi.pl/kostki-fitness-takiego/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here